Pappy Van Winkle’s Family Reserve Bourbon

Pappy Van Winkle’s Family Reserve Bourbon 15 Year Old
Pappy Van Winkle’s
Family Reserve Bourbon
15 Year Old
Marzenia potrafią się spełniać. Wierze w to mocno, odkąd odwiedziłem osobiście destylarnię Jack Daniel's w Lynchburg w stanie Tennessee. Wtedy tylko trochę pomogłem szczęściu, które przyszło niespodziewanie.

Będąc w Stanach Zjednoczonych zajrzałem do kilku sklepów z alkoholem. W kraju bourbona i whiskey panują tam dosyć restrykcyjne zasady jego sprzedaży. Jednak gdy już znajdziecie miejsce, w którym oferują trunki, zapewniam, że można dostać zawrotu głowy.

Po wyeligtymotaniu się i zapłaceniu za jedną z moich kolekcjonerskich perełek, podjąłem próbę podpytania o jeden najbardziej upragniony trunek - bourbon Pappy Van Winkle's. Szybko pojawił się uśmiech na twarzy sprzedawcy. Cudu niestety nie ma. Nawet w Stanach trzeba się zapisać i odczekać nawet kilka lat żeby zdobyć choć jedną butelkę.

Każdy miłośnik amerykańskiej whiskey i bourbonów zna świetnie wyposażony polski sklep internetowy. Jest w nim dostępny Pappy Van Winkle. Cena? Rozsądek nakazuje wstrzemięźliwość. Pozostaje wierzyć, że może kiedyś...

Skąd fenomen Pappy Van Winkle?

Zacznijmy od początku...

Julian Van Winkle, czyli Pappy, rozpoczął swoją karierę nim ukończył dziewiętnaście lat. Zajął się wówczas dystrybucją produktów W.L. Weller Distillery. Dzięki wrodzonemu sprytowi w 1909 roku stał się właścicielem pakietu kontrolnego akcji tej firmy.

W czasach prohibicji firma W.L. Welle posiadała licencję na produkcję medycznej whiskey. Dodatkowo zajmowali się skupem destylatów i składowali je we własnych magazynach. Obroty kompanii wzrastały z roku na rok.

Gdy dni prohibicji przeminęły W.L. Weller Distillery połączyła się z pochodzącą z Louisville spółką Stitzel-Weller Distillery. Chwilę potem firma wykupiła prawa do marki Old Fitzgerald.

No chemists allowed... This is a Distillery, not a whiskey factory*

Pappy oprócz talentu do biznesu, zawsze przykładał się do utrzymania najwyższej jakości swoich trunków, zachowując przy tym jedynie tradycyjne metody produkcji whiskey.

Julian Van Winkle zmarł w 1965 roku. Biznes odziedziczył po nim syn, Julian junior. Wszystko działo się w trudnych czasach, gdy bourbon nie był zbyt popularnym gatunkiem alkoholu.

Choć przez lata dzielnie utrzymywał biznes, chroniąc go przed szponami wielki korporacji, to w 1972 roku sprzedał swoje aktywa korporacji Norton Simon. Wartość transakcji wyniosła 20 mln dolarów. Rodzina nadal pozostawała właścicielem marki Old Rip Van Winkle.

W 1975 roku szeregi firmy zasilił Julian III. Wkrótce rozpoczął on butelkowanie i sprzedaż bourbona pod marką Van Winkle Family Reserve. W 1983 roku przejął gorzelnię Old Commonwealth Distillery, mając nadzieje wykorzystać jej magazyny i linie butelkowania.

Na początku lat osiemdziesiątych XX wieku Van Winkle Bourbon zaczął uchodzić za trunek typu premium. Gdy w 1996 roku pojawił się 20 letni bourbon, otrzymał on, od Chicago Beverage Testing Institute 99 punktów na 100. Pobyt na trunki Pappy Van Winkle Family Reserve dynamicznie wzrastał.

Aby spełnić oczekiwania rynku, w 2002 roku podpisano porozumienie z firmą Buffalo Trace, którą od tamtej pory miała dostarczać destylat i być odpowiedzialna za dystrybucję bourbonów Van Winkle.

W ofercie aktualnie dostępne są:

  • Old Rip Van Winkle Handmade Bourbon 10 Year Old 107 proof
  • Van Winkle Special Reserve Bourbon 12 Year Old
  • Pappy Van Winkle’s Family Reserve Bourbon 15 Year Old
  • Pappy Van Winkle’s Family Reserve Bourbon 20 Year Old
  • Pappy Van Winkle’s Family Reserve Bourbon 23 Year Old
  • Van Winkle Family Reserve Rye 13YO


Czy dostępne? W teorii i w zasadzie po części w praktyce, odpowiedź brzmi tak. Kwestią dyskusyjną pozostaje cena pośredników.
___
Więcej o destylarni i bourbonach Van Winkle’s Family Reserve na stronie oldripvanwinkle.com

*- Zakaz wstępu chemikom... to jest destylarnia, a nie fabryka whiskey - hasło z tablicy jaką Julian Van Winkle zamieścił przy wejściu do gorzelni.

Popularne posty