Buffalo Trace Bourbon

Buffalo Trace Kentucky Straight Bourbon Whiskey
Buffalo Trace Kentucky
Straight Bourbon Whiskey
Rzeka Kentucky uniemożliwiała bizonom przejście w dowolnym miejscu. W miejscu gdzie przecinały nurt zaczęli osiadać osadnicy. Wśród nich bracia Hancock i Willis Lee, którzy budują ogromną faktorię handlową. W 1777 r. miasteczko najeżdżają Indianie. Wśród śmiertelny ofiar jest jeden z Willis. Większość z tych, która przeżyła atak wyprowadza się z Leestown. Przybyli nie zapewniają miejscu rozkwitu. Z czasem odchodzi w zapomnienie.

Kilkadziesiąt lat później, na drugim brzegu rzeki Kentucky, w miasteczku Frankfort, Benjamin Harrison Blanton buduje niewielką gorzelnię. Jej rozkwit na pięć lat spowalnia wojna secesyjna. Blanton bierze w niej czynny udział, awansując do stopnia majora armii konfederackiej. Po jej zakończeniu wraca na swoją farmę Rock Hill, aby dalej rozwijać swój biznes. W 1869 r. rejestruje swoją gorzelnię pod nazwą Old Fire Copper Distillery.

Dynamiczną rozbudowę zakładu zapewnia znaczący przypływ gotówki. To Edmund Haynes Taylor inwestuje sporą sumę pieniędzy. Niestety w 1882 r. wskutek uderzenia pioruna spaliły się budynki gorzelni. Taylor nie poddaje się. Pożycza pieniądze od George T. Stagga.


Dziś sztaby analityków potrafią przewidzieć sytuację na gospodarkę oraz ocenić sytuację finansową danej firmy. W 1884 r. nikt nie spodziewał się załamania na rynku. Cierpliwość Stagga zostaje wystawiona na ciężką próbę. W końcu podejmuje drastyczne kroki. Decyzją sądu zostaje on właścicielem gorzelni. George T. Stagga umiera w roku 1893. Przekazany spadkobiercom majątek szybko znajduje nowego właściciela. Nowym nabywcą jest nowojorska spółka W.B. Duffy.

W 1897 roku pracę w gorzelni podejmuje młody Albert B. Blanton. Pasje do whiskey odziedziczył po swoim przodku Benjaminie. Z chłopca na posyłki, przechodzi przez kolejne stanowiska aż do… prezesa spółki. Zostaje również jej właścicielem. Z początkiem XX wieku gorzelnia zmienia nazwę na George T. Stagg Distillery.

W czasach prohibicji zakład zajmował się butelkowaniem „leczniczej whiskey”. Proces destylacji wznowiony został z początkiem lat 30 XX wieku. Przejęta przez Schenley Distillers Corporation, wciąż pod wodzą Alberta B. Blantona, przeżyła prawdziwy rozkwit, przerabiając dziennie przeszło 1500 ton ziarna. W gorzelni zatrudnionych było w tym czasie prawie 1000 osób.

Elmer T. Lee master distiller emeritus
Elmer T. Lee master distiller emeritus, zdjęcie za: buffalotracedistillery.com
Elmer T. Lee Single Barrel Kentucky Straight Bourbon Whiskey
Elmer T. Lee
Single Barrel

W 1949 roku pracę w destylarni rozpoczął Elmer T. Lee. Początkowo swojego fachu uczył się od samego Alberta. Dziś jest legendarną postacią w świecie bourbona, posiadając zaszczytny tytuł master distiller emeritus. Przeszedł na emeryturę w 1984 roku, pomimo to dalej działał niezwykle aktywnie dla destylarni aż do 2011 roku kiedy przeszedł ciężki zapalenie płuc. Choroba wymusiła na nim ograniczenie działań. Mistrz może poszczycić się również własnym bourbonem, nazwanym jego imieniem i nazwiskiem. Takie wyróżnienie spotkało nie wielu żyjących na świecie.

Blanton's Single Barrel Special Reserve
Blanton's
Single Barrel
Równie zasłużony dla destylarni prezes Albert B. Blanton przeszedł na emeryturę w 1952 r. Na cześć jego zasług zmienioną nazwę destylarni na Albert B. Blanton Distillery. Nazwa ta obwiązywała do 1969 r. kiedy to przemianowano ją na Ancient Age Distillery. Obecna nazwa Buffalo Trace Distilling Company obowiązuje od 1999 roku.

Ancient Age Distillery jako pierwsza na rynku wprowadziła whiskey typu „single barrel” znany na całym świecie Blanton’s Bourbon. Idea single barrel zapoczątkowana została przez Alberta B. Blantona, który miał w zwyczaju osobiście wybierać beczki najlepszej whiskey by następnie częstować nim swoich gości.

Pappy Van Winkle’s Family Reserve Bourbon
Pappy Van
Winkle’s Family
Reserve Bourbon
W 2002 roku doszło do podpisania historycznej umowy z Julianem Van Winkle III, na mocy której Buffalo Trace Distilling Company odpowiada za produkcję ekskluzywnych Old Rip Van Winkle Bourbon.

Przez ostatnie dziesięciolecia destylarnia zdobyła przeszło sto prestiżowych nagród na całym świecie. Dziś firma produkuje szeroką paletę bourbonów (m.in. Ancient Age 10 Years Old, Blanton’s single barrel, Buffalo Trace, George T. Stagge, Old Charter, pszeniczny W.L. Weller). Do tej listy systematycznie limitowane edycje często będące efektem poczynionych eksperymentów.

Buffalo Trace Distilling Company, Frankfort, Kentucky, USA
Buffalo Trace Distilling Company, Frankfort, Kentucky, zdjęcie: za buffalotracedistillery.com

Sama siedziba Buffalo Trace Distilling Company nazywana jest uniwersytetem destylacji „straight whiskey”. Nazwa wzięła się nie tylko z uwagi na ogrom samej destylarni lecz przede wszystkim ze względu na wygląd budynków, przypominające prestiżową uczelnię.

Popularne posty