Wild Turkey Longbranch Straight Bourbon

Wild Turkey Longbranch Straight Bourbon
Wild Turkey Longbranch
Straight Bourbon
Matthew McConaughey, aktor, jest zdobywcą Oscara oraz nagrody Złote Globy. Oprócz kariery na dużym i małym ekranie pełni funkcje dyrektora kreatywnego w Wild Turkey Distillery. W tej samej destylarni funkcję master distiller pełni Eddie Russell. Obaj panowie połączyli siły. Celem ich współpracy miał być wyjątkowy, wyróżniający się trunek. Pierwsza edycja Wild Turkey Longbranch ukazała się w 2018 roku.

Bourbon Wild Turkey 8 Year Old 101 Proof do dziś jest jednym z najlepszych trunków jakie miałem okazję spróbować. Nie przeczę, że można stworzyć coś lepszego. Widać jednak kreatywność nie polega na szarganiu ideału. Bardziej skłania się ku eksperymentom. Nawet gdy nie są one zbyt oryginalne.

W sąsiedztwie stanu Kentucky leży Tennessee. To właśnie ten stan słynie dziś z Lincoln Country Process. Polega on na przefiltrowaniu świeżego destylatu przez grubą warstwę węgla drzewnego z klonu cukrowego. Ten proces to główna różnica pomiędzy Tennessee Whiskey, a Kentucky Straight Bourbon Whiskey.

Istnieją dowody, że proces ten był stosowany w stanie Kentucky już w 1815. Z nieznanych jednak względów praktyka ta została zaprzestana by powrócić we współczesnych czasach jako uatrakcyjnienie swoich katalogów produktowych. Wszelkiego typu eksperymenty, szczególnie te udane, cieszą się wzięciem wśród miłośników whiskey na całym świecie. Świadczą o tym nie tylko powiązania trunków z miodem, jabłkami, czy wiśniami.

Oprócz swoich likierowych eksperymentów (m.in. Red Stag Black Cherry), proces filtrowania ma za sobą między innymi destylarnia Jim Beam. Efekt poznaliśmy pod szyldem Jim Beam Choice. Matthew McConaughey i Eddie Russell również postanowił spróbować. Ich dziełem jest właśnie filtorwany Wild Turkey Longbranch.

Matthew McConaughey i master distiller Eddie Russell z Wild Turkey Longbranch, zdjęcie: materiały prasowe

W Wild Turkey Distillery proces filtrowania odbywa się dwuetapowo. W odróżnieniu od Gentleman Jack, z destylarni Jack Daniel Distillery, gdzie przy ponownym filtrowaniu wykorzystuje się ten sam klon cukrowy, do Wild Turkey Longbranch wykorzystuje się dwóch rodzajów drzewa.

W pierwszej etapie ośmioletni Wild Turkey przepływa przez węgiel drzewny z amerykańskiego białego dębu. W drugie fazie wykorzystuje się węgiel drzewny z drewna mesquite z Teksasu, To on nadaje bourbonowi nuty dymnej słodyczy.

Przeważająca wanilia z dodatkiem przypraw, z wyczuwalna nutą karmelu, gruszek i cytrusów. W odniesieniu do Wild Turkey 8 Year Old 101 Proof wydaje się przystępniejszą propozycją destylarni. Sztandarowy bourbon destylarrnii z Lawrenceburg nie musi ustępować swojej zasłużonej pozycji.

Wild Turkey Longbranch to doskonała alternatywa dla pragnących czegoś subtelniejszego, jednocześnie nie oglądając się poza Kentucky. Dokładnie tak jak w sąsiednim Tennessee, podać gościom Gentleman Jack, jednocześnie zostając wiernym Jack Daniel’s Old No.7.

Popularne posty